Friday, December 1, 2023

Как се преподава антидискриминация и антирасизъм?


Anti-racism and Civic Courage Training (ACCT) is a transnational project focusing on the decrease of discrimination, including multi-dimensional discrimination and racism, xenophobia and other forms of intolerance. The partners also aim at combating discrimination, hate crime & hate speech across the EU.



Това беше въпросът, който събра за четири дни представителите на осем граждански организации от България, Германия, Дания, Испания и Полша между 31 октомври и 5-ти ноември, 2023 г., във възникналия през Средновековието град Люблин, наситен с драматична история, а днес голям регионален административен,  икономически и образователен център в Източна Полша,  близо до границата с Украина. 

Общото в профила на осемте граждански организации дошли за пилотното обучение и семинар в Люблин в рамките на проекта АССТ (Anti-racism & Civic Courage Training) бe интересът и работата им в областта на социалното включване и интеграцията на уязвими малцинства и имигранти.  Фокусът на двугодишния проект е върху дългосрочното намаляване на дискриминацията, включително на многоизмерната дискриминация и расизма, ксенофобията и други форми на нетолерантност в Европа. Споделена кауза на партньорите по този проект е и борбата с дискриминацията, престъпленията от омраза и речта на омраза в целия ЕС. Водещи партньори са две германски организации от Берлин и Хамбург – CRN и Perspect. Нашата страна бе представена от „Асоциацията за бежанци и мигранти в България” (АБМ-Бължария/ARM-BG) и правозащитното онлайн списание „Маргиналия”[1]. Дания, Полша и Испания бяха представени съответно от: Crossing Borders (Дания), Dla Ziemli (Полша), Imagina (Испания);

Целта на събитието бе да събере представители от различни сфери на дейност в тази област, за които дискриминацията и расизма са чувствителни теми, и да подложи на изпробване и обсъждане различните обучителни модули, плод на практическа  теренна работа на осемте организации. Събрани от дългосрочното предизвикателство за преподаване на антидискриминация и антирасизъм пред различни по състава си аудитории и културно разнородни публики, участниците имаха възможност да представят идеите и опита си от работа с различни образователни форми и съдържания, които да бъдат включени в бъдещата обучителна програма по проекта ACCT.

Участниците в семинара – професионалисти от различни области, студенти и активисти от държави като Германия, Дания, Испания, Полша и България, имаха възможност да представят идеите си за различни образователни модули, които да бъдат включени в бъдещата обучителна програма на ACCT. Семинарът се състоя в рамките на  четири дни с различна програма, която даде възможност на участниците освен да се включат в дейностите, и да ги оценят. Всеки модул беше оценен от всички присъстващи след края му, като всички имаха възможност да дадат идеите си за подобряване на системата на ACCT за обучителния проект.

Модулите в семинара бяха различни по същност и непознати за останалите участници. Българската участничка в обученето-на-обучители в Люблин,  Таня Маринчешка от Асоциацията за бежанци и мигранти  в България (ARM-BG) представи модула „Театър на онеправданите“ (Theater of the Oppressed)  по идеите на театроведа Аугусто Боал и педагога Пауло Фрейре. Модулът включва два от обучителните елеметa на „Театър на онеправданите“ – Театър на образите и Форум театър (Image & Forum Theatre), в които публиката е активен участник в действието на „сцената“ или форума, на който се провежда театъра, предлага и образно превъплъщава идеи за социална промяна чрез алтернативи за разрешаване на социални конфликти.

Друг модул, който даде възможност на участниците да „излязат от кожата си“ бе „Пътуването с влак“, в който всеки имаше възможност да избере трима души, с които би искал да седне в купе във влак, и да обясни избора си. Тези образователни модули бяха полезни както за методиката по антидискриминационно обучение, така и за самите участници в този семинар за неформално обучение, тъй като ни помогна да разберем повече за собствените си възгледи, вредни дискриминационни практики и предразсъдъци.

Събитието нямаше да бъде така запомнящо се, ако не беше топлото гостоприемство на домакините Ева и Елла от полската гражданска организация „За Земята“, както и уюта и естетиката на офиса им в стария град. Сътрудничките на офиса бяха бежанки. Извън рамката на тези кратки впечатления остава тъжната история на града и съдбата на неговите малцинства и участници в съпротивата по време на Втората световна война.

Срещата между бъдещите обучители по антидискриминация в Люблин беше само начало на образоватиелната практика по проекта ACCT, чиято цел е да помогне на толерантността в Европа и интеграцията на старите и нови малцинства в различните европейски страни.

 


Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them.


No comments:

Post a Comment